Żywy Różaniec

Zapraszamy na nasze spotkania w każdą I niedzielę miesiąca o godz. 16:30 w salce parafialnej. Msze Św. Żywego Różańca w każdą I niedzielę miesiąca o godz. 8:00

Żywy Różaniec – trochę historii

Założycielką ruchu Żywego Różańca jest Paulina Maria Jaricot, ur. 21 lipca 1799 r w Lyonie, zm. 9 stycznia 1862 w Lyonie. Zapragnęła uczynić z modlitwy różańcowej modlitwę dla wszystkich. W 1826r. utworzyła 15 osobowe grupy modlące się na różańcu – każda osoba rozważała jedną tajemnicę.

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które modlą się codziennie na różańcu.

Organizacja ta odpowiada kształtowi samej modlitwy różańcowej, która polega na rozważaniu 20 tajemnic z życia Jezusa i Maryi przy jednoczesnym odmawianiu przy każdej tajemnicy 1 x “Ojcze nasz”, 10 x”Zdrowaś Maryjo”, 1 x “Chwała Ojcu”, 1 x modlitwa fatimska„O mój Mój Jezu”.

Każda “Żywa Róża” składa się z 20 osób, a każda z nich odmawia codziennie przynajmniej jedną dziesiątkę różańca rozważając jedną tajemnicę różańca.

Bardzo istotne jest to, że wszyscy członkowie Róży modlą się w tej samej intencji, która jest również zmieniana co miesiąc.
Na ziemie polskie różaniec został przeszczepiony przez Ks. Wiktora Ożarowskiego.

Modlitwę Żywego Różańca upowszechniali w Polsce m.in. Bł o. Honorat Koźmiński, Bł. Ks. Ignacy Kłopotowski założyciel i redaktor „Koła Różańcowego”.

Od 2012 Żywy Różaniec ma formę prawną stowarzyszenia. Ma statut i ogólnopolską strukturę.

Każdy z członków Żywego Różańca może:

• uzyskać odpust zupełny w określone dni w roku;
  • uczestniczy w obietnicach Najświętszej Maryi Panny dotyczących tych, którzy odmawiają różaniec;
  • wszyscy członkowie Żywego Różańca są otoczeni modlitwą pozostałych członków Żywego Różańca, tak za życia , jak i po śmierci.

Wszyscy członkowie Róży korzystają z łask wspólnej modlitwy.

Członkowie wspólnoty za cel stawiają utrzymanie się w wierności Bogu i wytrwanie w dobru;

Wielbią Maryję i starają się naśladować jej cnoty.

Ważnym celem tej formy modlitwy jest przylgnięcie sercem do Jezusa i Maryi.